Naucz się grać w szachy

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się grać w szachy - najpopularniejszą grę na świecie! Jeśli jesteś zupełnym nowicjuszem lub chcesz nauczyć się wszystkich zasad i strategii rządzących grą, czytaj dalej!


Historia szachów

Początki szachów nie są do końca jasne, choć większość uważa, że wywodzi się z gier zbliżonych do szachów rozgrywanych w Indiach prawie dwa tysiące lat temu.Gra w szachy, taka jaką znamy obecnie, istnieje od XV wieku gdy stała się popularna w Europie.

Cel w szachach

Szachy są grą pomiędzy dwoma przeciwnikami na przeciwnych stronach planszy zawierającej 64 kwadratów naprzemiennie kolorami. Każdy gracz ma 16 bierek: 1 król, 1 królowa, 2 wieże, 2 gońców, 2 skoczków, i 8 pionów. Celem gry jest danie mata przeciwnemu królowi. Mat powstanie, gdy król jest zaszachowany (zaatakowany) i nie jest w stanie się obronić i nie może uciec od szacha. Checkmate dzieje się, gdy król jest w stanie być zrobione (w ryzach) i nie może uciec od chwytania.

Rozpoczęcie gry

Na początku gry, szachownica jest określona tak, że każdy gracz ma biały (lub jasny) kolorowy kwadrat w prawym dolnym rogu strony. W szachy są następnie ułożone w ten sam sposób za każdym razem. Drugi rząd (ranking) jest wypełniona pionkami. W gawrony iść w rogach, a następnie rycerze obok nich, a następnie przez biskupów, a na końcu, queen, który zawsze idzie na jej własnym odpowiednim kolorze (biała dama na białym, czarnym królowej na czarno), a król na pozostałą kwadrat.

Gracz z białych kawałków zawsze porusza pierwszy. Dlatego gracze zazwyczaj decyduje, kto dostanie się biały przez przypadek lub szczęścia, takie jak rzucanie monetą lub o jeden gracz odgadnąć kolor szarej pionkiem w innych gracza. Biały następnie wykonuje ruch, następnie jak czarny, biały ponownie, po czym czarny i tak aż do końca gry.

Ruchy bierek

Każdy z 6 różnych rodzajów kawałków porusza inaczej. Elementów nie można przenieść za pośrednictwem innych sztuk (choć rycerz może przeskakiwać inne kawałki), i nigdy nie może przenieść na placu jeden z ich własnych kawałków. Jednakże, mogą zostać przeniesione do zajęcia miejsca przeciwnika kawałek, który jest następnie przechwycony. Elementów zazwyczaj przeniesione do pozycji, gdzie mogą zrobić inne utwory (lądując na ich placu, a następnie ich wymiany), obrony własnych kawałków w przypadku wychwytywania lub kontrolować ważne kwadraty w grze.

Król

Król jest najważniejsza, ale jest jednym z najsłabszych. Król może poruszać się tylko o jedno pole w dowolnym kierunku - w górę, w dół, na boki i po przekątnej. Kliknij na przycisk '>' w diagramie poniżej, aby zobaczyć, jak król może poruszać się po pokładzie. Król nie może przenieść się do sprawdzenia (gdzie mógł zostać przechwycone).

Hetman

Hetman jest najsilniejszą bierką. Ona może poruszać się w dowolnym kierunku prostym - do przodu, do tyłu, w bok, lub po przekątnej - na ile to możliwe tak długo, jak ona nie poruszać żadnego z własnych kawałków. I, podobnie jak w przypadku wszystkich sztuk, jeśli królowa chwyta przeciwnika kawałek jej ruch jest skończona. Klikaj na wykresie poniżej, aby zobaczyć, jak ruch Queens. Zauważ, jak królowa, biały chwyta czarną królową, a następnie czarny król jest zmuszony przenieść.

Rook

Rook może poruszać się tak daleko jak chce, ale tylko do przodu, do tyłu, na boki. W gawrony są szczególnie potężne kawałki, gdy są one chroniące siebie i pracy!

Goniec

Goniec może poruszać się w miarę potrzeb, ale tylko po ukośnie. Każdy goniec porusza się po jednym kolorze (jasnym lub ciemnym) i musi wykonywac ruchy zawsze po tym kolorze. Gońce dobrze współpracują, ponieważ ukryć wzajemne słabości.

Rycerz

Knights poruszać się w bardzo różny sposób od innych sztuk - będzie o dwa pola w jednym kierunku, a następnie jeszcze jeden ruch pod kątem 90 stopni, tak jak w kształcie “L”. Rycerze są jedynymi, które mogą poruszać się sztuk w stosunku do innych sztuk.

Pawn

Pionki są niezwykłe, ponieważ poruszamy się i uchwycić w różny sposób: poruszają się do przodu, ale uchwycić przekątnej. Pionki mogą poruszać się tylko do przodu o jedno pole na raz, z wyjątkiem ich pierwszy ruch, gdzie mogą iść do przodu dwa kwadraty. Pionki mogą zdobyć jedno pole po przekątnej przed nimi. Nigdy nie może się poruszać lub przechwycić tyłu. Jeśli jest inny kawałek bezpośrednio przed pionek nie może przejść obok lub przechwycić ten kawałek.

Promocja

Pionki mają inną specjalną zdolność i to, że jeśli pionek dociera na drugą stronę planszy może stać się inny kawałek szachy (tzw. promocja). Pionek może być promowany do każdego kawałka. [UWAGA: błędne jest to, że pionki mogą być wymieniane jedynie na kawałek, który został przechwycony. To nie jest prawda.] Pionek jest zazwyczaj promowany do królowej. Pionki mogą być promowane.

Mimochodem

Ostatnia reguła o pionki nazywany jest “en passant”, który jest po francusku “na marginesie”. Jeśli pionek przesuwa się o dwa pola na jego pierwszy ruch, a przez to ziemie po stronie przeciwnika, pionek (efektywnie skoków obok drugiego piona zdolność do uchwycenia go), że inne pionek ma możliwość przechwytywania pierwszy pionek, jak to mija. Ten specjalny ruch musi być zrobione natychmiast po pierwszym pionkiem przeniósł przeszłości, w przeciwnym razie opcja do przechwytywania nie jest już dostępny. Kliknij na przykładzie poniżej, aby lepiej zrozumieć to dziwne, ale ważne zasady.

Roszada

Jeden inny szczególny przepis nazywa roszada. Posunięcie to pozwala zrobić dwie ważne rzeczy w jednym ruchu: dostać króla do bezpieczeństwa (miejmy nadzieję), i dostać wieżę z rogu i do gry. Na tury gracza może on poruszać króla o dwa pola na jedną stronę, a następnie przenieść wieżę z tej strony w rogu, aby tuż obok króla na przeciwnej stronie. (Patrz przykład poniżej). Jednakże, w celu zamku następujące warunki muszą być spełnione:

 • musi być, że królewski pierwszy ruch
 • musi być, że gawroni pierwszy ruch
 • nie może być żadnych sztuk między króla i wieży, aby przenieść
 • Król nie może być w ryzach lub przechodzą przez sprawdzenie

Zauważ, że kiedy zamek jeden kierunek król jest bliżej do boku planszy. To się nazywa roszada skrzydle królewskim. Roszada na drugą stronę, dzięki którym królowej usiadł nazywa roszada queenside. Niezależnie od tego, z której strony, król zawsze porusza tylko dwa kwadraty po roszady.

Szach i szach-mat

Jak już wspomniano, celem gry jest mata przeciwnika królem. Dzieje się tak, gdy król jest oddany do kontroli i nie może wydostać się z kontroli. Są tylko trzy sposoby, król może wydostać się z check: przenieść z drogi (choć nie można zamek!), Zablokować sprawdzanie z innym elementem, lub uchwycić kawałek zagrażającej króla. Jeśli król nie może uciec mata wtedy gra jest skończona. Zwyczajowo król nie jest zrobione lub usunięte z planszy, gra jest po prostu oświadczył się.

Losowanie

Okazjonalnie gry w szachy nie zakończy się zwycięzcą, ale z remisu. Istnieje 5 powody gra w szachy może zakończy się remisem:

 • Pozycja osiągnie patowej, gdzie jest jeden tura do poruszania się, ale jego król nie jest pod kontrolą, a jednak, że nie ma innej prawnej ruch
 • Gracze mogą po prostu zgodzić się na remis i zakończyć grę
 • Nie ma wystarczającej ilości sztuk na pokładzie wymusić Checkmate (przykład: król i biskup vs.a king)
 • Gracz deklaruje remis jeśli dokładnie ta sama pozycja jest powtarzana trzy razy (choć niekoniecznie trzy razy z rzędu)
 • Pięćdziesiąt kolejne ruchy były odtwarzane, gdzie żaden z graczy przeniósł pionka lub schwytane kawałek.

Szachy 960

Chess960 (zwane również Fischer Random) to odmiana szachów, która następuje wszystkich normalnych reguł gry w szachy, ale gdzie “teoria otwarcie” nie odgrywają dużą rolę w grze. Pozycji startowej kawałków losowo wybrany przez po tylko 2 zasady: biskupi musi być na przeciwnych kolorów, i nie musi być jednym z każdej strony rook króla. Czarne i białe elementy są w stanie lustrzanym. Istnieje dokładnie 960 możliwych rozpoczynające scenariusze przestrzegać tych zasad (stąd nazwa “960”). Tylko dziwne, reguła z roszady: przepisy są w większości takie same (król i wieża nie może zostały przeniesione i nie może zamek dzięki kontroli lub czek), z dodatkową zasadę, że kwadraty między gdzie król i castled rook skończy musi być wolny od wszystkich kawałków z wyjątkiem króla i wieży. Aby uzyskać więcej informacji i przykładów, kliknij tutaj.

Niektóre zasady turniejowe

Wiele turniejów zgodnie z zestawem wspólnych, przepisów podobnych. Zasady te nie muszą stosować do gry w domu lub online.

Touch-move

Jeśli zawodnik dotknie jednego ze swoich kawałków muszą przejść ten kawałek tak długo, jak to jest legalne move. Jeśli zawodnik dotknie przeciwnika kawałek, muszą zdobyć ten kawałek. Gracz, który chce dotknąć bierkę, aby poprawić ją na szachownicy musi najpierw poinformować o tym zamiarze, zwykle mówiąc “poprawiam”.

Wprowadzenie do zegarów i timerów

Większość turniejów używać timerów regulować czas spędzony w każdej grze, nie na każdym ruchu. Każdy z graczy otrzymuje taką samą ilość czasu do wykorzystania dla całej grze i może zdecydować, jak spędzić ten czas. Kiedy gracz wykonuje ruch one następnie dotknij przycisku lub nacisnąć dźwignię, aby uruchomić zegar przeciwnika. Jeśli gracz zabraknie czasu i przeciwnik czas, a następnie gracz zabrakło czasu przegrywa grę (chyba, że ​​przeciwnik nie ma wystarczającej ilości sztuk na mat, w tym przypadku jest to remis).

Podstawowa strategia

Istnieją cztery proste rzeczy, że każdy szachista powinien wiedzieć:

#1 Chroń króla

Pobierz króla do rogu planszy, gdzie jest zwykle bezpieczniejsze. Nie odkładaj roszada. Powinieneś zazwyczaj zamek jak najszybciej. Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak blisko jest do checkmating przeciwnika jeżeli Twój król jest checkmated 1-sze!

#2 Nie dać kawałki away

Nie beztrosko stracić swoje kawałki! Każdy kawałek jest cenne i nie można wygrać grę bez elementów do mat. Jest łatwy system, że większość graczy używa do śledzenia względnej wartości każdego kawałka szachy:

 • Pionek jest wart 1
 • Skoczek jest wart 3
 • Goniec jest wart 3
 • Wieża jest warta 5
 • Hetman jest wart 9
 • Król jest nieskończenie cenne

Pod koniec gry, punkty te nie znaczą nic - to jest po prostu system można wykorzystać do podejmowania decyzji w trakcie gry, co pomaga nie wiadomo, kiedy do przechwytywania, wymiany, lub innych ruchów.

#3 Kontrolować centrum

Należy starać i kontrolować środku planszy ze swoimi kawałkami i pionki. Jeśli kontrolujesz centrum, trzeba będzie więcej miejsca na swoich pionków i utrudnić przeciwnikowi, aby znaleźć dobre kwadraty na kawałki. W powyższym przykładzie, biały z dobrego kontrolowania ruchów środka a czarny odgrywa złe ruchy.

#4 Użyj wszystkich swoich kawałkach

W powyższym przykładzie, biały ma wszystkie jego kawałki w grze! Twoje kawałki nie coś dobrego, gdy są one siedzieć w pierwszym rzędzie. Spróbuj i rozwój wszystkich części tak, że masz więcej do użycia w trakcie ataku na króla. Pomocą jednego lub dwóch kawałków do ataku nie będzie działać przeciwko jakiejkolwiek godnej przeciwnika.

Samodoskonalenie w szachach

Poznanie zasad i podstawowych strategii to tylko początek - życie jest za krótkie by się wszystkiego nauczyć! Aby poprawić trzeba zrobić trzy rzeczy:

#1 – Grać

Po prostu gra! Grać jak najwięcej. Należy uczyć się od każdej gry - ci wygrać i te, które tracą.

#2 – Studiować

Jeśli chcesz szybko poprawić wyniki wybierz [polecaną książkę szachową]. Istnieje również wiele zasobów na Chess.com, aby pomóc Ci uczyć i doskonalić.

#3 Miłej zabawy

Nie zniechęcaj się, jeśli nie wygrasz wszystkich gier od zaraz. Każdy przegrywa - nawet mistrzowie świata. Tak długo, jak będziesz się bawić i uczyć się od gier, które tracą następnie można cieszyć szachy zawsze!

 

Szachowy Mentor - Szachy Online Lekcje!

Gotowy do gry w szachy do następnego poziomu? Popraw swoje umiejętności już teraz z Szachowy Mentor - najbardziej efektywnym systemem interaktywnych treningów jaki kiedykolwiek stworzono!

 • Zwiększ wydajność i ocena turnieju
 • Popraw swoją taktykę i strategię
 • Dowiedz się, jak arcymistrzowie myśleć o każdym ruchu

Dogłębna analiza każdej pozycji: Szachowy Mentor daje ci więcej niż tylko problemy i odpowiedzi - masz wiele różnych narzędzi i wskazówek, które pomogą Ci dotrzeć do rozwiązania na własną rękę. Najważniejsze, Szachowy Mentor daje komentarz na każdy możliwy ruch na szachownicy, więc nie tylko znać odpowiedź, ale dlaczego siebie ruch był źle.

“ Tylko program szachowy, jakie kiedykolwiek widziałem, który pyta na wszystkie pytania, i ma wszystkie odpowiedzi i wyjaśnień. Każdy gracz, od początkującego do eksperta, w końcu ma szansę poprawić się skokowo!”

GM Walter Browne - Sześciokrotny Mistrz US

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej recenzji!

Lekcje przez najlepszych instruktorów: Szachowy Mentor lekcje są napisane przez specjalistów i nauczycieli szachowych, takich jak GM Walter Browne, GM Nick deFirmian, IM Jeremy Silman, IM John Grefe, IM Eric Tangborn, IM Marc Leski, FM Thomas Wolski, FM Mike Arne i FM Craig Mar.

Dostosowane Prywatne Lekcje: Mentor szachy unikalny silnik reaguje learning to jest tak jak studia z prawdziwego trenera szachowego. Lekcje są dostosowane do Twoich potrzeb i twój postęp jest śledzony, aby pokazać, w jaki sposób poprawiają.

Najważniejsze funkcje

 • Unikalne zajęcia szachowe przez profesjonalnych trenerów jak IM Jeremy Silman
 • Zdobywaj doświadczenie uczenia się poprzez wybór konkretnych tematów, kursy, i cele
 • Najważniejsze tematy, ważne kwadratów, a najważniejsze fragmenty w położeniu
 • Daje opinii na temat wszystkich dostępnych ruchów, nie tylko prawidłowy ruch
 • Postęp środki i wyniki na poszczególnych problemach i postępach ogólnej

Powrót na górę